“Morava byla po staletí útočištěm židů ze sousedních zemí a tito nově příchozí přispívali mnoha způsoby ke kultuře, společnosti a náboženskému životu moravských židů. Od poloviny 18. století Morava židovské migranty spíše sama produkovala, nejprve kvůli represivním omezením pobytu, zaměstnání a sňatků, a poté paradoxně kvůli svobodám, které přinesla emancipace, nejprve v roce 1848 a finálně v roce 1867. V důsledku toho se moravští židé rozptýlili po celé Evropě a přispěli k mnoha náboženským, politickým, vědeckým, hudebním a ideologickým hnutím 19. a 20. století.”
Těmito slovy zahajoval při loňském konferenčním setkání Michael L. Miller svoji přednášku Moravští židé: evropská perspektiva. Pojďme se společně zamýšlet nad přesahy židovské Moravy do Vídně a opačně nad rolí Vídně a Dolního Rakouska v životě moravských židovských komunit. Jako hlavní řečník naše pozvání přijal Prof. Dr Christfried Tögel – editor několika vydání dopisů Sigmunda Freuda a autor 10 knih o výzkumu snů a Freudova životopisu, editor kompletního vydání díla Sigmunda Freuda ve 23 svazcích Sigmund Freud – Hauptseite.
Své návrhy příspěvků o bílých místech ve vztahu židovské Moravy a Dolního Rakouska napříč časem, které se Vám podařilo výzkumem pokrýt nebo o nichž tušíte, že na bádání teprve čekají, zasílejte prosím v rozsahu do 150 slov na adresu muzeum@malymehrin.cz do 31. ledna 2025. Program konference finalizujeme během února.