Cino Zucchi Architetti

Studio CZA Cino Zucchi Architetti se sídlem v Miláně patří na poli architektury, krajinné architektury a městského plánování mezi přední evropské ateliéry. Jeho cílem je nepřetržité hledání nových prostorových řešení v rozmanitém charakteru současných lidských teritorií. Zakladatel Cino Zucchi (*1955) získal bakalářský titul v oboru umění a designu na chicagské MIT v roce 1978 a o rok později v oboru architektury na milánské Polytechnice, kde se od roku 1980 podílí na výzkumu a je profesorem architektury a urbanismu. Působil jako hostující profesor na univerzitách ve Florencii, Curychu a Madridu. Dobře známé jsou jeho mezinárodní semináře i publikace na téma městské architektury. Je členem mezinárodního týmu ARE Living zabývajícího se inovacemi v životě. Podílel se na organizaci a pořádání Trienále architektury a designu v Miláně a práce jeho studia byly vystaveny na několika Bienále architektury v Benátkách.
Studio získalo řadu ocenění v mezinárodních i národních soutěží, mimo jiné prestižní cenu Evropské unie za současnou architekturu – Fundaciò Mies van der Rohe nebo Zlatou medaili italské architektury.
Mezi nejvýznamnější díla studia CZA patří z urbanistických projektů územní plán pro Keski Pasila v Helsinkách, švýcarské Lugano nebo Uhelné doly Ewald v německém Hertenu. Z architektonických realizací jsou to sídla společností Group M v Miláně, Salewa v Bolzanu nebo Lavazza v Turíně, dále Národní automobilové muzeum v Turíně, obytné soubory v Miláně, Parmě, Anconě, Ravenně, Lavenu a Boloni. Úspěšné jsou transformace bývalých průmyslových areálů Junghans v Benátkách a Alfa Romeo-Portello v Miláně na prostředí se smíšeným využitím díky spojení architektury, urbanistického plánování a práce s otevřeným prostorem. Výsledek je považován za jeden z nejlepších evropských příkladů svého druhu.